Politika územního rozvoje ČR je celostátní nástroj územního plánování, který slouží zejména pro koordinaci územního rozvoje na celostátní úrovni a pro koordinaci územně plánovací činnosti krajů a současně jako zdroj důležitých argumentů při prosazování zájmů ČR v rámci územního rozvoje Evropské
Politika územního rozvoje ČR je celostátní nástroj územního plánování, který slouží zejména pro koordinaci územního rozvoje na celostátní úrovni a pro koordinaci územně plánovací činnosti krajů a současně jako zdroj důležitých argumentů při prosazování zájmů ČR v rámci územního rozvoje Evropské unie. Dokument Politika územního rozvoje ČR (PÚR ČR) určuje požadavky na konkretizaci úkolů územního plánování v republikových, mezinárodních, nadregionálních a přeshraničních souvislostech, určuje strategii a základní podmínky pro naplňování těchto úkolů a stanovuje republikové priority územního plánování pro zajištění udržitelného rozvoje území. V Politice územního rozvoje se rovněž vymezují oblasti se zvýšenými požadavky na změny v území, které svým významem přesahují území jednoho kraje, a dále stejně významné oblasti se specifickými hodnotami a se specifickými problémy a koridory a plochy dopravní a technické infrastruktury. Pro vymezené oblasti, koridory a plochy se stanovují kritéria a podmínky pro rozhodování o možnostech změn v jejich využití.
Hlavním důvodem pořízení této aktualizace byla zejména nutnost reagovat na nové skutečnosti jak v rámci územně plánovací činnosti krajů, tak v rámci činností ministerstev a jiných ústředních správních úřadů, a to i s ohledem na fakt, že od poslední řádné aktualizace v roce 2015 uběhlo více než 6 let.
Mandát pro pořízení Aktualizace č. 4 dala Ministerstvu pro místní rozvoj vláda svým usnesením č. 315 ze dne 6. května 2019. Tímto usnesením bylo Ministerstvu pro místní rozvoj uloženo pořídit tuto aktualizaci zohledňující část d) Zprávy o uplatňování Politiky územního rozvoje České republiky, ve znění Aktualizace č. 1, která stanovila věcné zadání aktualizace. Touto aktualizací bylo zpřesněno např. vymezení koridorů pro jednotlivé úseky plánované vysokorychlostní železnice směřované jak na sousední státy, tak strategické úseky v rámci ČR, rozšíření mezinárodních letišť či prodloužení vodní cesty do Českých Budějovic. I přes zrušení části rozvojových záměrů v oblasti plynárenství byl vymezen nový koridor pro rozvojový záměr posilující strategickou roli ČR v mezinárodním tranzitu plynu ve směru do Německa. V úkolech pro územní plánování byly stanoveny úkoly, týkající se mj. prověření posílení vodních zdrojů v povodí Horní Moravy vodou z povodí Odry nebo řešení střetu dopravy s ochranou lázeňského místa Luhačovice. Dále byly doplněny dvě nové specifické oblasti, a to specifická oblast Sokolovsko a specifická oblast, ve které se projevuje aktuální problém ohrožení území suchem.