Databáze strategií - Portál strategických dokumentů v ČR

Databáze strategií Portál strategických dokumentů v ČR

..vyberte místo Zaslat DOTAZ / NÁMĚT Často kladené dotazy vstup do terminálu
Znak MINISTERSTVO SPRAVEDLNOSTI
MINISTERSTVO SPRAVEDLNOSTI
www stránky
web ke strategiím

MINISTERSTVO SPRAVEDLNOSTI

Názvy hierarchických úrovní
9. "Strategický cíl"
9.1 "Úkol"
9.1.1 "Indikátor"

Akční plán pro rok 2020 ke Koncepci vězeňství do roku 2025

GesceSpolugesceSpolupráce
9. Fungující a vhodně provázaný standardizovaný systém účinné odborné pomoci uživatelům návykových látek motivující k abstinenci nejen ve výkonu trestu odnětí svobody ale i po jeho skončení
9 A. Rozšířit možnosti substituční léčby ve vězeňství
Rozšíření možnosti zahajovat/poskytovat substituční léčbu metadonem/buprenorfinem v dalších věznicích – V Příbram, VV Ostrava, V Znojmo, V Rýnovice, V Břeclav.
9.1.1.6 Ve spolupráci s Národním monitorovacím střediskem pro drogy a závislosti realizovat dotazníkovou studii mezi osobami ve výkonu trestu zaměřenou na užívání návykových látek a hraní hazardních her.
Realizovaný sběr dat.
9.3.1.1-3 Analyzovat zahraniční zkušenosti s doléčovacími programy ve věznicích (včetně programů pro absolventy substituční léčby).Vytvořit a pilotně ověřit intervenční ambulantní / pobytový doléčovací program pro absolventy specializovaných oddělení (SpO, SpOOL), případně pro absolventy substituční léčby. Intervenční doléčovací program zavést do vybraných věznic.
Dodržení harmonogramu Předem definovaného projektu (Norské fondy)
9.3.2.4 Zřídit a vybavit poradenské místnosti způsobilé k poskytování certifikovaných drogových služeb ve vězení prostřednictvím komunitních (civilních) poradenských a léčebných služeb.
Zřízení poradenských místností nejméně ve 2 věznicích
9.3.2.5 Zvýšit dostupnost orientačních vyšetření na VHC, podpořit vstup infikovaných klientů do léčby a podpořit jejich setrvání v léčbě.
Prevence nákaz VHC ve vězeňství – dobrovolný screening odsouzených osob
9.3.2.6 Prostřednictvím diskuze mezi stakeholdery dosáhnout konsensu nad způsobem, jak zajišťovat institucionálně a dlouhodobě kontinuální adiktologické služby (after-care) osobám propouštěným z VTOS nebo VV, u kterých jsou tyto služby indikované. Navrhnout jak zajistit institucionální adiktologickou „after-care“ především pro osoby, u kterých byla adiktologická péče, zejména v podobě substituční léčby, zahájena až v průběhu výkonu VTOS/VV.
Výsledky jednání se stakeholdery (2020); doporučení způsobu zajištění následné péče formulovaná na základě výsledků jednání se stakeholdery (2021)
9.3.3.2 V rámci propojování věznic s mimovězeňskými adiktologickými službami, které mají zájem spolupracovat na předávání vězněných osob do péče v civilním životě, realizovat aktivity, které jsou součástí Výzvy - Norské finanční mechanismy 2014-2021 (zajištění kontinuity péče prostřednictvím case managementu).
Dodržení harmonogramu Výzvy (Norské fondy)
9.4.1.19 V rámci Předem definovaného projektu - Norské finanční mechanismy 2014-2021 realizovat aktivity cílené na vězněné osoby s adiktologickou poruchou (zpracovat postupy pro substituční léčbu, zpracovat postupy pro ochranné léčení).
Dodržení harmonogramu Předem definovaného projektu (Norské fondy)
9.4.1.20 Analyzovat a vyhodnotit možnost zavedení a udržitelnosti ve vězení programů odvykání kouření
Zpracovaná analýza.
9.4.2.4 Vytvářet podmínky pro rozšíření pozic adiktologů do dalších věznic.
Analýza možností rozšíření pozic adiktologa do dalších věznic
9.4.3.6 Zvýšit dostupnost (zdvojnásobit) počet provedeného orientačního vyšetření na infekční onemocnění ve věznicích, podpořit vstup infikovaných klientů do léčby a jejich setrvání v léčbě.
Provedená vyšetření.
9.4.4.3 Zajistit kontinuitu bezplatné distribuce kondomů ve 2 věznicích.
Zajištěna kontinuita, počet distribuovaných kondomů
9.4.4.4 Provést právní analýzu legislativních norem a interních předpisů VS s ohledem na možnost implementace ověřených a doporučených intervencí zaměřených na snížení rizika šíření infekčních chorob (včetně distribuce injekčního materiálu a parafernálií) zahrnující také přehled legislativního rámce a příkladů dobré praxe v jiných zemích.
Zpracovaná právní analýza.
9.4.7.1-2 Vytvořit program prevence vzniku adiktologické poruchy. Pilotně ověřit vytvořený program v jedné věznici.
Vytvořený program (2020)
Implementace do věznic (2021)
9.4.10.2 Rozšířit možnost zahajování SL metadonem i buprenorfinem v dalších věznicích
Rozšíření alespoň do jedné další věznice.
10. Účinná ochrana vězeňského prostředí od průniku nelegálních látek, potlačování užívání omamných a psychotropních látek vězněnými osobami a důsledná prevence šíření toxikomanie
10.2.1.6 Spolupracovat s Ústavem soudního lékařství a toxikologie 1. LF UK a VFN na projektu Vytvoření metodiky screeningu a konfirmace syntetických kanabinoidů v biologickém materiálu.
Počet provedených orientačních testování; počet vzorků biologického materiálu předaných k analýze
11. Zajistit bezpečné prostředí ve věznicích, které vytvoří odpovídající podmínky pro lidské zacházení s vězněnými osobami a pro kvalifikovanou práci s doložitelným příznivým dopadem na úroveň recidivy, a tím i na celkový počet vězněných osob
11.4.2.2 Ujednotit postupy výcviku v rámci služební přípravy příslušníků ve Vězeňské službě České republiky.
Zpracování jednotné metodiky výcviku
11.5.2.3 Pokračovat v realizaci speciálního výcviku služebních psů k detekci mobilních telefonů ve vězeňském prostředí.
Počet vycvičených psů (min. 2)
11.5.3.2 Analyzovat potřeby Vězeňské služby v oblasti bezpečnosti a výkonu strážní a eskortní služby.
Koncepce bezpečnosti
12. - 13. Snížit recidivu trestné činnosti pomocí účinné práce s odsouzenými a propuštěnými z výkonu trestu odnětí svobody a vytváření prostředí k jejich úspěšné reintegraci do společnosti a Vytvořit komplexní systém propojení penitenciární péče, postpenitenciární péče a programů prevence kriminality, a to na meziresortní a multidisciplinární bázi
12.-13.A Zajistit podmínky pro čerpání prostředků z "Norských fondů".
Předložení projektové žádosti PDP 2 a její schválení
12.-13.C Rozšíření konceptu Otevřených věznic v ČR v návaznosti na realizaci pilotního projektu Otevřené věznice Jiřice.
Předložení zpracovaného návrhu možností rozšíření konceptu Otevřených věznic
12.-13.1.7.3 Podpora kontinuální sociální práce
Metodika pro praxi ve VS ČR a MPSV
14. Zajistit dostatečné zdroje k financování dalšího rozvoje vězeňství, při respektování možností státního rozpočtu, zajistit jejich efektivní čerpání a maximální možné využívání prostředků programů spolufinancovaných ze zahraničních zdrojů
14.1.7.4 K návrhu SDV na roky 2021 -2023 předkládat vyčíslené požadavky k realizaci Koncepce vězeňství 2025, a to včetně zahraničních zdrojů.
Nadpožadavky uplatněné v návrhu rozpočtu a SDV na dané období
15. Efektivní čerpání finančních prostředků z fondů Evropské unie, Norských a dalších fondů
15.6.2.3 Vyhodnotit předložené projektové záměry VS ČR pro dotační období 2014 - 2020 (projekty pro rok 2019)
Zpráva.
16.Podpora. pro rozšiřování provozoven Střediska hospodářské činnosti ve věznicích za účelem využití zisku jako mimorozpočtového příjmu pro rozvoj vězeňství (avšak se zřetelem na to, že tvorba zisku zde není jediným či hlavním přínosem)
16.1.14.1 Analyzovat a připravit návrh na využívání zákonných výjimek u zakázek malého rozsahu a dodávání produktů VS ČR státním institucím
Návrh na efektivní využití § 30 písm.b) zákona č. 130/2016 Sb.
17. Stabilní právní rámec umožňující bezproblémové fungování vězeňství, reagující na nové výzvy moderního světa a zajišťující prostor pro naplnění smyslu a účelu trestu
17.3.12.6 Zpracovat návrh změny zákona č. 555/1992 Sb.
Předložení novely zákona č. 555/1992 Sb.