Program rozvoje venkova na období 2014-2020 (PRV) připravilo na základě usnesení vlády České republiky ze dne 28. listopadu 2012 č. 867 Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s partnery a jeho účelem je stanovit strategii, priority a opatření pro účinné a efektivní využívání prostředků Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova v České republice. Realizace PRV přispěje k naplňování cílů Společné zemědělské politiky a Strategie Evropa 2020.
Program byl zpracován v souladu s nařízením Evropského parlamentu (EP) a Rady č. 1305/2013 a souvisejícími prováděcími právními předpisy. Řídí se rovněž ustanoveními nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 1083/2006.
Na základě výše uvedeného nařízení ČR připravila základní strategický dokument - Dohodu o partnerství, který stanoví základní strategii, priority a opatření pro účinné a efektivní využívání ESI fondů za účelem dosahování cílů strategie Evropa 2020. PRV k těmto cílům přispívá prostřednictvím níže uvedených šesti následujících priorit Unie pro rozvoj venkova:
- podpora předávání poznatků a inovací v zemědělství, lesnictví a ve venkovských oblastech
- zvýšení životaschopnosti zemědělských podniků a konkurenceschopnosti všech druhů zemědělské činnosti ve všech regionech a podpora inovativních zemědělských technologií a udržitelného obhospodařování lesů
- podpora organizace potravinového řetězce, včetně zpracovávání zemědělských produktů a jejich uvádění na trh, dobrých životních podmínek zvířat a řízení rizik v zemědělství
- obnova, zachování a zlepšení ekosystémů souvisejících se zemědělstvím a lesnictvím
- podpora účinného využívání zdrojů a podpora přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku v odvětvích zemědělství, potravinářství a lesnictví, která je odolná vůči klimatu
- podpora sociálního začleňování, snižování chudoby a hospodářského rozvoje ve venkovských oblastech
Tyto priority ve vazbě na tři cíle Společné zemědělské politiky se soustředí na udržitelný rozvoj v sektoru zemědělství, potravinářství a lesnictví, jakož i na rozvoj venkova jako takového. Zahrnují průřezově oblast přenosu znalostí a inovací, účelného a účinného hospodaření s přírodními zdroji a opatření vůči změnám klimatu.
PRV ve své analytické části vyhodnocuje situaci a potenciál českého zemědělství a venkova, popisuje hlavní problémy a potřeby. Navazuje popis vybraných opatření, který obsahuje návrh řešení potřeb s vazbou na priority a prioritní oblasti Unie. Programový dokument rovněž popisuje systém provádění programu. Podrobnosti provádění následně stanovují národní prováděcí předpisy - nařízení vlády pro opatření PRV vázaná na plochu a stanoví zpravidla pětileté závazky a Pravidla, kterými se stanovují podmínky pro poskytování dotace na projekty PRV pro jednotlivá projektová opatření PRV.
Na území České republiky bude prováděn jeden národní Program rozvoje venkova, který je vymezen a určen pro celé území ČR, s výjimkou hlavního města Prahy.